Temizle
kapat
Online İşlemler
Temizle
kapat

Ayedaş Hakkında

Kurumsal Bilgiler

AYEDAŞ HAKKINDA​

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (AYEDAŞ), İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde yer alan ilçeler kapsamındaki elektrik dağıtım şebekesi inşa, bakım ve işletme faaliyetlerini sürdüren bir şirkettir. İstanbul Anadolu Yakasında yaşayan yaklaşık 5,5 milyon nüfusun elektrik dağıtımına erişimini sağlayan Ayedaş, 2020 yılında 24.340 km uzunluğunda dağıtım hattında yaklaşık 11,44 TWh elektrik dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Bu oran, Türkiye’de tüketilen toplam elektrik enerjisinin % 6,9’luk kısmını oluşturmaktadır. ​​​  Türkiye’de elektrik enerjisi sektöründe dağıtımve satış hizmetiveren Enerjisa Enerji, AYEDAŞ’ın hisselerinin %100’ünün blok satışı yöntemiyle özelleştirilmesi için yapılan ihaleyi 1.227 milyon ABD doları bed​eliyle kazanmıştır. 31 Temmuz 2013 tarihinde ise hisselerin devrini tamamlamıştır.

AYEDAŞ, sektörü düzenlenmiş pazar niteliğini ve önümüzdeki yıllarda pazarda yaşanması beklenen değişiklikleri dikkate alarak, hem strateji hem işletme açısından gerekli hazırlıklara odaklanmış, tüm hazırlıklar uzun vadeli enerji piyasası vizyonuna ve en yüksek seviyede müşteri memnuniyeti hedefi amaçlanarak planlanmıştır.  ​​​

Devralınan AYEDAŞ’ın sahip olduğu sistemin yenilenmesi ve özellikle müşteri hizmetlerinin gelişimi amacıyla önemli bir yatırım yapılmıştır. Devir tarihinden önce başlatılmış olan şirketle entegrasyon süreci sayesinde devir işlemi, işletme ve finansal performans açısından sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiştir.

Sabancı Holding ve E.ON iştiraki olan AYEDAŞ, kurumsal çalışma anlayışı, uzun vadeli enerji piyasası vizyonu ile kullanıcılarına yüksek düzeyde hizmet kalitesi sunmayı ve müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmayı hedeflemektedir. AYEDAŞ’ın öncelikleri arasında işinde yetkin çalışanları ve iş mükemmelliği modeli sayesinde müşterileriyle etkileşim sağlayarak tüm paydaşlarıyla sürdürülebilir değer yaratmak yer almaktadır.

Yükleniyor

yükleniyor